Wiemy jak osłodzić Ci życie

Ciekawostki


Domowe SPA - kosmetyczne zastosowanie cukru

Cukier od lat znajduje powszechne zastosowanie w kosmetyce. Dzięki naszym produktom możesz stworzyć słodkie kosmetyki w zaciszu domowego SPA!

 

Cytrusowo-cynamonowy peeling cukrowy do kąpieli

Składniki:
250g Cukru trzcinowego Dry Demerara DIAMANT drobny
kilka kropli olejku cytrusowego lub lemongrasowego
4-5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego
2 łyżeczki cynamonu
Wykonanie:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przełożyć do zamykanego pojemnika. Stosować podczas kąpieli, masując ciało i spłukując peeling, następnie wycierając ciało delikatnie, przykładając ręcznik, tak aby nie zetrzeć warstwy oleju kokosowego, który pozostaje na skórze.

 

Kokosowy balsam do rąk na noc

Składniki:
100g wiórków kokosowych
160g oleju kokosowego
3-4 łyżki Syropu trzcinowego DIAMANT
Wykonanie:

Wiórki kokosowe zmielić. Następnie dodając rozpuszczony olej mieszać, aż konsystencja kremu będzie przypominać gęstą śmietanę. Wymieszać z syropem i przełożyć do zamykanego pojemnika lub naczynia. Przed spaniem rozetrzeć na dłoniach porcję balsamu, masując kilka minut, następnie nałożyć rękawiczki. Rano spłukać letnią wodą i delikatnie wytrzeć dłonie. Balsam nadaje się również do ścierania naskórka na stopach, wówczas nie mielimy wiórków tak drobno
i masujemy stopy nieco dłużej, następnie spłukujemy.

 

Balsam peelingujący do ust

Składniki:
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka Syropu trzcinowego złocistego DIAMANT
1 łyżeczka Cukru trzcinowego Dry Demerara DIAMANT  drobny
Wykonanie:
W miseczce umieścić syrop, następnie dodawać stopniowo oliwę, energicznie mieszając. Na koniec dodać cukier
i wymieszać. Nałożyć na usta przy pomocy pędzelka, delikatnie pocierać usta palcem, aby wykonać peeling, następnie balsam pozostawić na kilkanaście minut, po czym zmyć lub po prostu zjeść.

 

Pasta cukrowa do depilacji

Składniki:
220g Cukru białego DIAMANT
120 ml wody
sok z połowy cytryny
Wykonanie:
Składniki umieścić w garnku i podgrzewać, mieszając od czasu do czasu, na niewielkim ogniu. Karmel jest gotowy gdy zacznie nabierać bursztynowego koloru i pienić się na powierzchni. Najlepiej sprawdzić konsystencję zanurzając łyżeczkę karmelu w zimnej wodzie, jeśli lekko stwardnieje, ale zachowa konsystencję twardej plasteliny, jest gotowy. Przelać karmel do szklanego naczynia i zostawić do ostygnięcia. Jeśli chcemy użyć go od razu, przełożyć łyżkę jeszcze gorącego karmelu do osobnego naczynia i drewnianą łyżeczką wyrabiać, aż ostygnie, zgęstnieje i z przezroczystego stanie się jasny, przypominający wyglądem kremowy miód. Taką pastę należy nałożyć na ciało, rozsmarować cienką warstwą, pod włos (palcami lub drewnianym patyczkiem), pozostawić na chwilkę po czym przyłożyć pasek bawełny lub fizeliny i zerwać z włosem.

 

Uwaga! Przed wykonaniem zabiegu, wypróbuj kosmetyk na niewielkim fragmencie ciała.

Jak powinno się przechowywać cukier?

Ponieważ cukier sam w sobie jest środkiem konserwującym, pozostaje bardzo długo przydatny do spożycia –
o ile jest przechowywany w sposób odpowiedni. Dlatego na opakowaniach cukru nie podaje się terminu przydatności
do spożycia
. Najważniejszą zasadą jest utrzymywanie go z dala od wilgoci. W momencie, gdy cukier nabierze wilgoci
(a absorbuje ją bardzo łatwo i szybko) – przestaje być sypki i zbija się w bryłę.

Jak powstają kostki cukru?

W procesie produkcji kostek cukru suchy cukier kryształ jest specjalnie zraszany wodą – do momentu, aż osiągnie 1% wilgotności.
W tej postaci jest on lepki i tworzy plastyczną masę, która za pomocą specjalnych maszyn jest prasowana w kształt kostek (regularnych, brydżowych itp). Ostatnim etapem produkcji jest suszenie kostek tak, by w momencie pakowania cukier nie zawierał już wilgoci.

Jak wygląda cukier pod mikroskopem?

Ziarenko cukru pod mikroskopem jest półprzeźroczystym kryształem, odbijającym światło od 14 ścian
– tak samo jak diament.

Do czego wykorzystuje się cukier trzcinowy?

To produkt o wszechstronnych zastosowaniach. Przede wszystkim stosuje się go do słodzenia wysokiej jakości kawy
i herbaty, co podkreśla ich aromat. Smak cukru trzcinowego świetnie współgra z zapachem czekolady, wanilii
i cynamonu
. Jest niezbędny do przygotowywania różnych ciast, ciastek i ciasteczek – nadaje im charakterystyczny, karmelowy smak i brązowy kolor. Jest świetnym dodatkiem do lodów - poprawia ich konsystencję:
stają się delikatne i lepkie. Cukier trzcinowy, dodany do skondensowanego mleka podkreśla jego karmelowy
smak i kolor.
Cukier trzcinowy stosowany jest również jako przyprawa. Wzmacnia smak i zapach takich potraw jak: peklowane mięso, dresingi do sałatek, ciemne sosy do mięs i drobiu oraz pikantnych zup. Doskonale podkreśla smak domowych dżemów
i likierów. Często jest stosowany do dekoracji wykwintnych deserów. Zastosowanie cukru trzcinowego wykracza daleko poza kulinarne smakołyki: w przemyśle farmaceutycznym stosowany jest jako środek maskujący goryczkę leków,
a w kosmetologii jako środek do pielęgnacji ciała.

Cukrowy słowniczek

Burak cukrowy: surowiec do pozyskiwania cukru, rosnący w klimacie umiarkowanym. Jego stożkowaty korzeń waży
ok. 500-800 g i zawiera ok. 20% cukru. Na skalę przemysłową uprawiany od początku XIX w., głównie na Nizinie Środkowoeuropejskiej i w Ameryce Północnej.

Cukier biały kryształ: najbardziej popularna odmiana cukru o zawartości minimum 99,80% sacharozy.
Występuje w formie półprzezroczystych, wielościennych kryształków, używany jest najczęściej jako dodatek do ciast, potraw i napojów.

Cukier buraczany: cukier pozyskiwany z korzenia buraka cukrowego, dziś stanowi ok. 25% światowej produkcji.

Cukier Demerara: cukier trzcinowy, o złocistych kryształach. Ze względu na delikatny smak i dekoracyjny kolor, stosowany najczęściej do słodzenia kawy i herbaty.

Cukier drobny: cukier o drobnych kryształach rozpowszechniony na świecie, zwłaszcza w cukiernictwie profesjonalnym. Otrzymywany w wyniku segregacji cukru o większych kryształach. Najczęściej stosowany do wypieków.

Fruktoza: cukier owocowy, monosacharyd szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. W stanie wolnym występuje
w owocach i w miodzie. Jest węglowodanem łatwo przyswajalnym i najsłodszym z cukrów.

Glukoza: cukier prosty, który u roślin jest produktem fotosyntezy, natomiast u człowieka i zwierząt dostarczany
jest wraz z pożywieniem. Stanowi źródło energii niezbędnej do procesów życiowych. W organizmie człowieka jest jedyną formą transportową cukrów i jego ilość we krwi powinna być utrzymywana na stałym poziomie.

Cukier inwertowany: cukier płynny, stanowiący mieszaninę równych części glukozy i fruktozy, powstaje przez hydrolizę sacharozy (inwersja). Jest słodszy niż cukier tradycyjny, stosuje się go w produktach żywnościowych w celu uniknięcia krystalizacji cukru i utraty przez nie wilgoci.

Cukier kandyz: cukier produkowany z wysokogatunkowego roztworu cukru w procesie wtórnej krystalizacji (w ruchu - biały kandyz, w spokoju - brązowy kandyz).

Karmel: brązowa masa o kleistej konsystencji otrzymywana w wyniku podgrzewania cukru. Barwnik spożywczy otrzymywany przez ogrzewanie sacharozy, glukozy lub cukru inwertowanego, dodawany m.in. do piwa i ciast.

Karmel biały: syrop skrobiowo-cukrowy służący np. do wyrobu karmelków.

Karmelizacja: zamiana cukru w karmel w procesie podgrzewania.

Cukier w kostkach: uzyskiwany w procesie specjalnego prasowania wilgotnego cukru, w wyniku którego powstają równej wielkości kostki cukrowe. Metodę takiego kształtowania cukru opatentował angielski kupiec Henry Tate w 1872 roku.

Lukier: bardzo słodka, półpłynna masa otrzymywana przez połączenie cukru i wody. Stosowana do zdobienia słodkich wypieków. W połączeniu z kolorowymi barwnikami spożywczymi nabiera szczególnych walorów dekoracyjnych.

Melasa: substancja o brązowym kolorze powstająca w procesie produkcji cukru.

Cukier Muscovado: brązowy, wilgotny, nierafinowany cukier otrzymywany z trzciny cukrowej. Ma intensywny aromat melasy trzcinowej, ciemny miodowy kolor oraz lekko klejącą konsystencję.

Cukier puder: cukier uzyskiwany w procesie dokładnego mielenia, kryształów. Dzięki bardzo drobnej strukturze znajduje szerokie zastosowanie w cukiernictwie oraz w domowych wypiekach i słodkich potrawach.

Cukier rafinowany: cukier podwójnie oczyszczany, otrzymywany przez rozpuszczenie, oczyszczenie i powtórną krystalizację cukru. Zawiera powyżej 99.85% sacharozy.

Cukier trzcinowy: najstarsza znana odmiana cukru, odkryta 5000 lat temu na Dalekim Wschodzie, pozyskiwana z łodyg trzciny cukrowej. Brązowy kolor powstaje w wyniku pozostawienia melasy trzcinowej w procesie oczyszczania cukru.
Im większa zawartość melasy, tym bardziej brązowy jest cukier trzcinowy.

Sacharoza: węglowodan w sposób naturalny występujący w przyrodzie. Jest głównym produktem fotosyntezy
(czyli zamiany energii słonecznej na pożywienie) i jako taki pojawia się we wszystkich roślinach.
Najwięcej cukru mają w sobie: trzcina cukrowa i burak cukrowy, z których pozyskuje się cukier na skalę przemysłową.

Syrop cukrowy: słodki płyn o wysokiej gęstości, bardzo słodkim smaku i charakterystycznym, mocnym aromacie, uzyskiwany poprzez zmieszanie cukru inwertowanego, płynnego z cukrem zwykłym, stałym.

Węglowodany: cukier, którego używamy na co dzień do słodzenia (sacharoza) należy do ogromnej rodziny związków określanej mianem węglowodanów (inaczej cukrów). Różnego rodzaju cukry są naturalnie obecne w owocach, warzywach, mleku, sokach. Zwykle stanowią one połowę spożywanych przez nas węglowodanów. Reszta to cukier dodany w czasie przygotowania posiłków lub produkcji. Dodaje się go do produktów aby poprawić smak, teksturę
oraz przedłużyć trwałość.

Czy wiesz, że:

Z przymrużeniem oka:

 • Gdy przyśni ci się, że:
  • jesz cukier - znaczy to, że otaczają cię pochlebcy
  • kupujesz cukier - czeka cię przyjemne życie
  • dostajesz cukier - ktoś stara się o twoją miłość

Praktycznie:

 • łyżeczka cukru wsypana do wazonu z kwiatami ciętymi przedłuża ich świeżość
 • cytryny zawierają więcej cukru, niż truskawki
 • szczypta cukru na języku, to tradycyjny sposób na uciążliwą czkawkę
 • nasze prababki używały cukru do krochmalenia swoich halek
 • cukier bardzo często pojawia się w filmach – to z niego wykonane są rozpryskujące się na oczach widza butelki
  czy szyby
 • cukier był jednym z pierwszych składników dodawanych do lekarstw dla złagodzenia ich gorzkiego smaku

Matematycznie:

 • do wyprodukowania jednego kg cukru potrzeba około 10 buraków cukrowych
 • z jednego buraka cukrowego można wyprodukować 30 łyżeczek cukru
 • jeden kryształek cukru waży przeciętnie 0,2 mg, czyli jedną piątą jednej tysięcznej jednego grama (0,0002 g)
 • w jednym kilogramie cukru znajduje się około 5 milionów ziarenek cukru
 • w jednej łyżeczce mieści się około 20 tysięcy kryształków cukru

Do góry

Menu