Dla Ciebie

i Twojej rodziny

Dbanie o środowisko naturalne nie musi być od razu skokiem na głęboką wodę, ale jeśli każdy będzie robić choć jedną małą rzecz w związku z jego ochroną, wspólnie zadbamy o naszą przyszłość. Zobacz, co w tym zakresie wprowadzili w życie państwo Słodcy. To tylko kilka propozycji – rekomendujemy wprowadzenie wszystkich.

Nie marnuj

Żeby ograniczyć wyrzucanie jedzenia, przede wszystkim trzeba zweryfikować rozmiar swoich zakupów. Zwykle część dużej ilości kupionego jedzenia psuje się lub ulega przeterminowaniu. Wówczas najczęściej je wyrzucamy. Jak temu zapobiec, bardzo dobrze wie mama Dorota Słodka. Po pierwsze nigdy nie kupuje na zapas, a jedynie tyle, ile potrzebuje. Po drugie omija promocje, które wymuszają kupienie większej liczby produktów lub produktów zupełnie niepotrzebnych i nieplanowanych. Po trzecie na zakupy udaje się z przygotowaną wcześniej listą, na którą wpisuje tylko to, co skończyło się w domu. Ponadto na zakupy nigdy nie chodzi głodna – to także zapobiega kupowaniu większej ilości jedzenia. A w przypadku, gdy zdarzy się, że ma w domu np. przejrzałe owoce, zawsze robi z nich przetwory na zimę.

Oszczędzaj wodę

Wybierz prysznic zamiast wanny jak Darek Słodki. Tata jest w ciągłym ruchu i nie ma czasu na polegiwanie w wannie. Ale nie tylko dlatego woli wziąć szybki prysznic. Aby zanurzyć się w wannie, trzeba ją napełnić ok. 150 litrami wody. Pięciominutowy prysznic to zużycie 90 litrów wody, czyli znaczna oszczędność. Darek Słodki pamięta też, by podczas mycia zębów czy namydlania ciała wyłączać kurek z wodą, co pozwala mu oszczędzić jeszcze więcej wody. Przy okazji uświadamia całą swoją rodzinę, że każda kropla wody jest na wagę złota i należy o nią dbać. Któregoś dnia pojechał po zmywarkę, która także znacznie zmniejsza zużycie wody podczas zmywania naczyń.

Oszczędzaj energię

Zadbaj o odpowiednie ocieplenie mieszkania lub domu, by nie trzeba było zużywać większej ilości energii do jego ogrzania. Doskonale wie o tym babcia Danuta Słodka, która przypilnowała, by dom Słodkich został odpowiednio docieplony przed zimą. Zadbała także o wymienienie uszczelek w oknach, by ciepło w jesienne czy zimowe dni nie uciekało na zewnątrz. Miło jest posiedzieć z wnukami w pokoju, w którym jest ciepło – i nie martwić się zbyt dużą emisją CO2 czy wysokimi opłatami za energię. Pamięta także o nieprzegrzewaniu mieszkania i zakręcaniu kaloryferów, gdy wychodzi z domu.

Ograniczaj plastik

Na zakupy zabieraj ze sobą wielorazową materiałową torbę. Mama Dorota Słodka bez takiej torby w ogóle nie rusza się z domu. Dlaczego? To proste – oszczędza nie tylko pieniądze, bo nie musi wydawać ich codziennie na plastikowe torby, ale także przede wszystkim środowisko. Tak zwana reklamówka rozkłada się ok. 400 lat. Jeśli korzystasz z własnej torby, przyczyniasz się do ograniczenia zanieczyszczenia świata przez plastik. Ten dobry nawyk wychodzenia na zakupy z własną torbą pomoże Ci dbać o środowisko.

Ograniczaj odpady

Nie wyrzucaj przedmiotów i sprzętów od razu, gdy się zepsują lub przestaną się podobać czy spełniać swoją pierwotną funkcję. Babcia Danuta Słodka to prawdziwa domowa twórczyni zero waste. Stara butelka po mleku idealnie nada się na wazon, a pudełka po kefirach i jogurtach będą idealnymi doniczkami na sadzonki.

Nawet jeśli sama nie potrafi czegoś naprawić – zawsze coś wymyśli. Popsuty komputer, zanim się go wyrzuci, można przecież zabrać do pana Janka. On rzuci fachowym okiem i oceni, być może naprawa to drobnostka. Rzeczy, których nie potrzebujesz, zawsze możesz także oddać osobom, którym mogą się jeszcze przydać. W mediach społecznościowych powstało ostatnimi czasy dużo lokalnych grup wymiankowych, z których także warto korzystać, aby nie wyrzucać, ale i nie kupować za dużo.